У ребенка воспалена поджелудочная?

№ 4 991 Гастроэнтеролог 01.02.2013

Здравствуйте! У ребенка 6 лет -рост 130 см поджелудочная сл размеров: головка15, тело 12, хвост 13, размер увеличены по толщине, структура неоднородная, эхогенность снижена. - каков диагноз? Р. S За 5 дней до этого -рвота 1 раз, понос 2 раза, газы до сих пор. Кушает нормально, мы на диете, аллергик с рождения (пищевая аллрергия)Спасибо за ответ.

Марина, Пенза

ОТВЕТИЛ: 02.02.2013 Айзикович Борис Леонидович Москва 0.0 зав. отделения педиатрии

Холецистопанкреатит.

УТОЧНЯЮЩИЙ ВОПРОС 24.03.2023 draweases, New York

Improper technique may harm the wound bed cialis buy online usa Commended to be the most efficient widebody airplane flying today, over the weekend, Boeing delivered the first jet to launch customer Singapore Airlines, making it the first operator of all three models of the Dreamliner family

УТОЧНЯЮЩИЙ ВОПРОС 12.06.2023 rizonee, New York

propecia before and after reddit In cases where more than one commercial product is listed, the HLB value in the Tables is the value as reported for one of the commercial products, a rough average of the reported values, or a value that, in the judgment of the present inventors, is more reliable