Лечение ОРЭМ

№ 38 843 Невропатолог 19.11.2016

Здравствуйте! Проходила МРТ головного мозга, показало множественные очаги демиелинизации с признаками активности на момент исследования (контрастирование двух очагов). Невролог предположил ОРЭМ. Из симптомов сейчас скованность в кистях (легкая, непостоянно), мурашки в ногах при быстрой ходьбе, головная боль. Все симптомы в принципе незначительные, Подскажите, пожалуйста, возможно ли лечение в дневном стационаре в таком случае? И еще вопрос, на консультацию записалась платно(в НЦ Неврологии РАМН), т. К. Направление из клиники по ДМС (даже, скорее рекомендация). Нужно ли получать направление из городской клиники, чтобы проходить лечение уже по ОМС или это необязательно после консультации? Много ли времени занимает направление в стационар и нахождение там?

Анна, Москва

ОТВЕТИЛ: 19.11.2016 Панигрибко Сергей Ковров 0.0 врач дерматовенеролог

Здравствуйте, данная патология требует подтверждения. Что касаемо направления-да, необходимо представить подробную выписку с предыдущего места обследования и лечения, и направление вашего невролога .

УТОЧНЯЮЩИЙ ВОПРОС 24.04.2017 JamesGyday, Minsk

If you have sleep apnea, you need to know that you are not alone. Sleep apnea is fairly common and millions of people around the planet have it. If you have been wondering what a sleep apnea diagnosis means for your life, read on to learn what you need to know about it. If you suffer from sleep apnea, you should use a Continuous Positive Airway Pressure machine while sleeping. This will help you treat your sleep apnea and get you on the path to having a full nights sleep. This machine uses either a face or nasal mask to pump air while you sleep. If you have sleep apnea, try sleeping on your side. If you are a back or stomach sleeper, gravity is working against you all night. Your airway is much more likely to collapse if you are facing straight up or down. Sleeping on your side instead makes it much easier for your body to maintain your airway as you sleep. If you have tried a number of less drastic sleep apnea treatment options, you might want to consider discussing surgical treatment options for the condition with your primary care physician. Sleep apnea treatment surgery often involves increasing the diameter of your airway in an effort to reduce the number of apnea episodes that you experience. If you tend to snore a lot and have difficulties staying asleep, you should go see your doctor right away. You might have a condition known as sleep apnea: find an effective treatment so you can get enough sleep and go through your daily activities without being held back by your health problem. Don't give up on treatment for sleep apnea after one doesn't work. There are a variety of treatments for your condition, so finding the right one is sometimes a process of trial and error. The number and severity of your symptoms influence what treatment is correct one for you. Giving multiple treatments a chance ensures you find the one that works the most effectively. Sleep apnea does not go away on its own; patients need treatment. Some treatments work better for different people. If you lose weight you will help your sleep apnea, but this is not always the cause. CPAP machines are considered non-invasive, and many people use them successfully. Others prefer surgery to relieve their sleep apnea. Choose whichever method you think will work for you so you may begin to live a happy and comfortable life. If you use a continuous positive airway pressure, or CPAP machine to treat your sleep apnea, sleep with it every night. When you take the mask off at night, your symptoms will return. Sometimes they might disappear for one or two nights, but then return. Wearing the mask every night prevents episodes of sleep apnea from occurring. If simple changes in your lifestyle, such as regular sleep hours and losing weight, have not eliminated your sleep apnea episodes, it is time to consult with a sleep specialist. The specific causes of your sleep apnea can be evaluated, and an individual treatment plan can be designed for you. Throughout history, sleep apnea has been one of the most frustrating, often dangerous conditions from which a person can suffer. Anyone wishing to alleviate their sleep apnea symptoms must first acquire complete comprehension of the condition's causes and possible treatments. Keep the material from this article nearby, and you will have a useful reference to help you navigate the sea of potential solutions. viagrasansordonnancefr. Com

ОТВЕТИЛ: 24.04.2017 Семений Александр Тимофеевич Москва 0.0 Ген.директор

Здравствуйте, Анна. Часто такие ситуации начинают прогрессировать на фоне стресса,что и является поддерживающим фактором.Необходимо устранять в корне.Ознакомьтесь - http://centrzdorovia.ru/stop-stress/ и записывайтесь на консультацию.

ОТВЕТИЛ: 24.04.2017 Семений Александр Тимофеевич Москва 0.0 Ген.директор

Здравствуйте, Анна. Часто такие ситуации начинают прогрессировать на фоне стресса,что и является поддерживающим фактором.Необходимо устранять в корне.Ознакомьтесь - http://centrzdorovia.ru/stop-stress/ и записывайтесь на консультацию.