Эритроциты, гемоглобин

№ 38 507 Терапевт 08.11.2016

Здравствуйте! Мужчина. 25 лет В июне 2015 года в ОАК были следующие отклонения: Эритроциты 5. 68 Гемоглобин 174 Гематокрит 48% В октябре Эритроциты 5. 2 Гемоглобин 152 Гематокрит 42%, то есть гемоглобин и гематокрит в абсолютной норме и лишь эритроциты чуть отклонились, при этом не принимал никакие препараты, не пил море воды и прочее. Ближе к декабрю эти показатели снова стали примерно как в июне и держатся уже год. Если попить воды, то гематокрит и гемоглобин влезают в верхние границы нормы. Отправили к гематологу. Сдал кровь на JAK2, bcr\abl, ферритин, вирусные заболевания, сделал узи брюшнйо полости, сердца - всё в норме. Не в норме только Эритропоэтин - 0.5. Гематолог сказала, что учитывая, что у меня JAK2 - отрицательно, она считает, что анализ ошибочный и нужно пересдать и речь о полицитемии пока не идет. Сам вобще имею проблему с дыханием уже 2 года(тяжело дышать через нос), врачи предполагают, что дело в кисте клиновидной пазухи(2х2см). Вопрос такой: как считаете, насколько характерен для полицитемии такой скачек показателей, как в том году, с завышенных до нормальных и существует ли вероятность лабораторной ошибки? Заранее спасибо

Андрей, Санкт-Птербург

ОТВЕТИЛ: 08.11.2016 Валеева Эльвира Раисовна Москва 0.0 врач онколог гинеколог

Здравствуйте, все правильно . Пересмотрите питьевой режим , возможно действительно ее недостаточное потребление и как результат сгущения крови . Есть ли какие либо жалобы на здоровье?!

УТОЧНЯЮЩИЙ ВОПРОС 05.01.2017 Roberttah, Le Mans

Fitness and exercise are an important part of leading a healthy life. People who exercise regularly have healthier hearts, and are less prone to problems related to obesity as well as depression and other mental illnesses. Read on to find out how you can set up your own fitness program and start to feel great! The best fitness tip for building up your arms is to work opposite muscles in opposite sets of each other. The best example would be to work the triceps and then the biceps. Each has the opportunity to rest while the other is being worked. This minimizes your time and maximizes your workout. Increase the effectiveness of your walking workout. Bend your elbows at a 90 degree angle and pump your arms with every step you take. This encourages you to walk faster, increases your heart rate, and can burn 15% more calories than if you keep your arms by your side. Try to walk for at least 30 minutes a day, and you will see the results in no time. A good tip to help you get fit is to stick with whole wheat foods. Avoid things like white bread and white rice, and instead opt for whole wheat bread and brown rice. Whole wheat bread and brown rice are more nutritious and give you long lasting energy. Talk a walk every evening. Walking is low impact and burns extra calories. It is a good way to start a work out routine for weight loss beginners. It is not only good for weight loss but it is also good for your general health and well being. As you can see, staying fit isn't as intimidating as it seems. Fitness is very important, and now you can join the millions of people who exercise and reap the health and mental benefits. Follow these simple fitness tips and you'll be well on your way to looking, feeling, and being great! https: //www. Acheterviagrafr24. Com/